Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler

Merhaba Hosting Domain okurları,
Bu yazımızda sizlere wordpress siteleri hızlandırmak gerekli olan eklentiler hakkında bilgiler aktaracağız.
WordPress dünyanın en çok kullanılan blog CMSlerinden biridir. WordPress altyapısını kullanan web sitelerinde genellikle tema, eklenti yada veritabanının şismesi nedeniyle yavaşlama söz konusu olur. Bunun yanında sitelerin kullandığı harici css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilmememesi sitenizin hem SEO açısından hemde sitenize gelen ziyaretciler açısından olumsuz etki bırakır. Bu işlemleri kodlama bilgisi olan insanlar halledebilir fakat burada wordpress kodlama bilmeyenlere de büyük kolaylıklar sağlıyor. Kodlama bilmeseniz bile wordpress eklentileri sayesinde web sitenizi gözle görülür derecede hızlandırabilirsiniz. Peki bu eklentiler neler onları açıklayalım.

WordPress-Siteleri-hizlandirma-eklentileri

WP Super Cache

Web sitenizi önbelleğe alarak sunucu performansının artmasını dolayısıyla sitenizin açılış süresinin kısalmasını sağlayan bir eklentidir. Bu eklenti hem veri tabanı sorgu sayısını düşürür hemde sitede dolaştığınızda normalde daha fazla devir yapan işlemcinizin daha az işlemci devri yaptırtarak yük azalması ve bant genişliğini rahatlatlatır. Bu sayede sizin site içinde daha rahat ve hızlı dolaşmanıza yardımcı olur. WP Super Cache Ayarları yazımızı okudunuz mu ?

Gzippy

WordPress tabanlı web sitenizin tüm sayfaların html kodlarını %60 – %70 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir eklentidir. Html sıkıştırılması Seo açısından önemli kriterlerden biridir. Bu eklentiyi hem sitenizin açılış hızı hemde seo ya faydası bakımından kurmanızı öneriyoruz. Eklentinin kullanımı çok kolaydır. Aktifleştirdikten sonra sıkıştırma işlemi otomatik olarak başlamaktadır.
W3 Total Cache

WordPress site hızlandırma eklentisi dendiği zaman kurulması gereken eklentilerden biridir. W3 Total Cache eklentisi sitenizi ciddi oranda hızlandırır ve cacheleme özelliği sayesinde sunucuya binen yükü azaltır ve sitenizi optimize eder.

Wp-Optimize

Bu eklenti aracılığıyla spam mesajları, gereksiz metaları, Trackback, Pingback ve onaylanmamış olan yorumları anında silebilirsiniz. Bu eklenti ile veri tabanınızda bulunan gereksiz verileri temizleyip veri tabanınızın şişmesini ve site hızınızın düşmesine engel olabilirsiniz.
Web sitenizin hızınızı aşağıdaki adreslerden test edebilirsiniz. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights ve http://gtmetrix.com/  bu yazımızda WordPress Siteleri Hızlandırmak için kullanılan eklentilerden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.