Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu

 

Adım 1 WordPress Kurulum Paketi’nin İndirilmesi

WordPress kurulumu na başlamak için ilk olarak WordPressi kendi sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Her zaman en güncel versiyornunu yüklemenizi tavsiye ederiz.

Wordpress Kurulumu

Download butonuna bastıktan sonra wordpress kurulumu için gereken güncel versiyonu indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sıkıştırılmış haldeki wordpress kurulum dosyasını bilgisayarınızda bularak klasöre çıkartabilirsiniz.

Adım 2 WordPress Kurulum Dosyalarının Sunucuya Yüklenmesi

Klasöre çıkarttığınız dosyaları FTP programı aracılığıyla web sunucunuza yüklemeniz gerekiyor.Ftp programı üzerinden nasıl aktarım yapabileceğiniz ile Ftp Eğitimi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Dosya indirme tamamlandı ve arşiv dosyasını çıkartıp web hosting hesabınıza yüklemeniz gerekiyor. Yükleme işlemini filezilla isimli FTP programı ile veya cPanel üzerinden File Manager bölümünde yükleyebilirsiniz. Eğer siteniz ana dizin üzerinden yayın yapmasını isterseniz dosyalarınızı public_html klasörü altına yükleyebilirsiniz. Sitenizin sadece bir bölümünde çalışmasın isterseniz alt klasör oluşturarak yükleyebilirsiniz. (public_html/blog)

Adım 3 WordPress Kullanımı İçin Mysql Veritabanı Oluşturma

WordPress kurulumu yapabilmek için bir veritabanına ihtiyacınız bulunuyor. Veritabanını oluşturup veritabanı kullanıcısına tam yetki vermeniz gerekmektedir. Veritabanı oluşturmak için Mysql veritabanı ve Kullanıcısı Nasıl Oluşturulur? İsimli yazımız üzerinden okuyabilirsiniz.

Adım 4 WordPress Kurulumuna Başlama

WordPress kurulum dosyalarınızı sitenizin public_html klasörüne yükledikten sonra sitenize giriş yapınız. Açılan ilk sayfada size sitenizin içerisinde wp-config.php isimli dosya olmadığını ve oluşturmanız için üzerinden Konfigürasyon dosyası yarat yazılı butona tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki sayfada size kurulum için gerekli olan bilgiler ile ilgili bilgi ekranı gözükmektedir. Kurulum için gereken bilgiler;

Vertabanı Adı

Veritabanı Kullanıcı Adı

Veritabanı Şifresi

Veritabanı host adresi

Tablo Ön Adı

Bu bilgiler de hazır ise devam et butonuna tıklayarak bu bilgileri girebileceğiniz sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Bir sonraki sayfada veritabanı bilgilerinizi girdikten sonra gönder butonuna basınız , ardından giriş yaptığınız veritabanı bilgileri kontrol edilecek hata var ise size hatanın kaynağı ile ilgili bilgi sayfası açılacaktır eğer giriş yapılan bilgiler doğru ise kuruluma başlayabilmeniz için son sayfaya yönlendirirleceksiniz.

Son sayfada siteniz ile ilgili ayarları yapabileceğiniz bölümler yer almaktadır.Bunlar ;

Site Başlığı : Sitenizin üst bölümünde ve tarayıcıların sekmelerinde yazacak metinlerdir.

Kullanıcı Adı : WordPress admin paneline giriş yapabilmeniz için gereken kullanıcı metindir.
Wordpress standart olarak admin yazacaktır ancak bizim tavsiyemiz admin dışında bir kullanıcı adı tanımlamanızdır.

Şifre : WordPress admin paneline giriş yapabilmeniz için gerekli şifredir.Şifre için herhangi bir güvenlik kuralı olmadığı için 123456 şeklinde bile tanımlayabilirsiniz ancak bu gibi şifreler kolay tespit edilebileceği için tavsiyemiz içerisinde özel karakterler (,.?#&) bulunmasıdır.

Admin E-mail Adresi : Sitenizde yapılan herhangi bir işlem için belirtilen admin mail adresini bildirim gönderilecektir.Örneğin; herhangi bir yazınıza yorum yazıldığında veya wordpress versiyonu güncellendiğinde.

Gizlilik : Sitenizin arama motorlarında gözükmemesini sağlayabilirsiniz.Ancak bizce bu seçenek gereksiz olmuş wordpress kurulumu yapıpı arama motorlarından gizlenmek mantıksız gelebilir.

WordPress Kurulumu