Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

En İyi Whois Sorgulama Sitesi

En İyi Whois Sorgulama Sitesi

Merhaba değerli okurlarımız,

Bu yazımızda sizlere en iyi whois sorgulama sitesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Domain adresinin kayıtlı olup olmadığı, kime ait olduğu, hangi firmadan kayıt edildiği, hangi tarihte kayıt edildiği, bitiş tarihi, nameserverlar bilgileri, hosting firması gibi bilgilere whois bilgisi denir.
Whoissorgu.com diğer sorgulama sitelerinden birçok yönüyle farklı diyebilirim. Sitede whois sorgulama nın yanında Dns Sorgulama, Ip Range Calculator, IP Spam Karaliste Sorgulama, Spf Sorgulama, MX Sorgulama, SSL Sorgulama ve Domain ile ilgili eğitici teknik bilgilerin yer aldığı bölüm bulunmaktadır.

Sitede kullanıcıların güvenliği için SSL Sertifikası kullanılmıştır. Kolay ve sade tasarımı ile kullanıcılarn ilgisini çekmektedir. Birçok sorguyu tekbir siteden yapmanıza olanak veren whoissorgu.com dikkatleri üzerine çeken bir  whois sorgulama sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi yukarıda vermiş olduğum bölümler ne işe yarıyor açıklayalım.

whois-sorgulama
DNS Sorgulama

DNS Sorgulama bölümünde kullanıcılar herhangi bir domain adının kullandığı nameserver ve bu nameserver üzerinde tutulan dns alan kayıtlarını kısa sürede sorgulayabilirsiniz.

IP Spam Karaliste Sorgulama

Sunmuş olduğu Spam Kara Liste servisi ile üzerinden IP adresinizin RBL listelerine de denilen spam karalistelerine girip girmediğini, eğer IP spam karalistelerine girdiyse hangilerine girdiğini ve nasıl çıkartabileceğiniz ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

IP Range Calculator

Ip range Calculator programı sayesinde belirli bir IP adresi ile ilişkili ağ ve broadcast adreslerini hesaplar.
Hesaplamalar RFC 1219 standartlarına uyumlu olarak hesaplanır.
Örneğin
168.168.1.128 ip adresi için /29 şeklinde sorgulama yaptığınızda ;
168.168.1.129 kullanılabilir ilk ip’niz olur.
168.168.1.134 kullanılabilir son ip’niz olur.
255.255.255.248 Alt Ağ Maskesi değeriniz olur.
168.168.1.128 Varsayılan Ağ Geçidi değeriniz olur.
Kullanabileceğiniz 6 adet ip adresiniz olur.

Spf Sorgulama

Whoissorgu.com sunmuş olduğu bir diğer servis Spf Sorgulama servisi sunucunuz veya almış olduğunuz hosting hizmeti basarılı bir sekilde uluşturulmuş olabilir. Ancak bazı adreslere mail atamıyorsanız ya da attığınız mail spam kutusuna düşüyor ise Örnegin: Hotmail, Gmail, Yahoo vb. bunun sebebi SPF kaydı olabilir. SPF kaydı bir DNS kayıt tipi ile göndericinin bu alan adı için mail atmaya yetkisi olup olmadığını kontrol eden bir doğrulama mekanizmasıdır. Spf Sorgulama servisi sayesinde alan adınızın Spf kayıtlarını kotrol edebilirsiniz.

Mx Sorgulama

MX kayıtları, bir alan adının email posta sunucularını işaret eden dns kayıtlarıdır. Email alış verişinizi sorunsuz olması için mx kayıtlarınızın doğru olması çok önemlidir. Mx sorgulama servisimiz sayesinde alan adınızın mx kayıtlarını sorgulayabilirsiniz.

SSL Sorgulama

SSL Sorgulama servisi sayesinde SSL hizmetiniz ile ilgili (hizmet başlangıc-bitiş tarihi, hizmet alınan alan adı vs.) bilgileri öğrenebilirsiniz.