Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Sosyal Medya ve SEO

 

Sosyal Medya ve SEOBu yazımızda sizlere sosyal medya nın önemi ve seo ya ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğim.

Sosyal medya,  yazmış olduğunuz içerikleri paylaşıp kullanıcıların siteye gelmesini ve bu paylaşılan içeriklerin başka kullanıcılar tarafından beğenilip yeniden paylaşmasını sağlayan yöntemdir. İnsanlar beğendikleri içerikleri sosyal medyada paylaşır ve konuşurlar işte bu yolla web sitenizin trafiğini arttırabilir, yeni ziyaretçiler elde edebilir ve web sayfanızın hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Google’nin algoritma değiştirmesinden sonra sosyal medya nın önemini daha fazla artmıştır. Çünkü Facebook, Twitter, Google+, Youtube vb. sosyal ağlar çok yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip, sürekli güncellenen ve arama motorları botlarının sürekli içerisinde olduğu aktif sitelerdir. Böylece atılan twitler, yüklenen video, paylaşılan yazılar, yorumlar vs. arama motorlarının gözünde sitenizin değerini arttırma en önemli yardımcıdır. Facebookdan örnek verecek olursak bugün Facebookun 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor yani çok büyük bir reklam potansiyeli demektir. Büyük, küçük bütün firmalar hedefledikleri kitlelere sunmuş oldukları hizmetleri kolayca sunabilir ve ciddi satış başarıları sağlayabilir.

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medyanın seo ile ilişkisine gelirsek sitenizde paylaştığınız içeriğin ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sitenize gelen ziyaretçinin 2-3 saniye içinde siteden çıkması size faydadan çok zarar getirir. Arama motorları insanlara yararlı olan kaliteli içerikleri severler.  Sosyal medya platformlarından nofollow dahi olsa backlink alırsınız bu durum sitenizin index alma hızınızı artırır ve sitenizin genel sıralamasını yükseltir. Son olarak sitenize ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çeken içerikleri kendi sosyal profillerinde kolaylıkla paylaşabilmesi için Facebook beğen, Tweet at, Google+’da paylaş gibi butonları koyarak kendi profillerinde paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum sitenizin Seo performansını önemli ölçüde arttırır.