Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Category Archives: SEO

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

arama-motorlarinin-onemi

Hemen hemen tüm arama motorlarının web sayfalarını okumak adına özel olarak tasarladığı ve yazdığı spider isimli otomatik yazılımları vardır. Buna çoğu zaman bot yahut robot olarak da bakabiliriz. Bu durum, yapılan sayfaların daha rahat taranmasını sağlıyor. Bu yazılımların Google’ın var oluşundan önce de olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yazılım konusu daha eski bir süreçten geliyor. Aynı şekilde Google’ın ön ayak olduğu bu yeni tip yazılımlar, insanların daha rahat sörf yapabilmesini sağlıyor diyebiliriz. Peki bu yazılımlar nasıl çalışıyor? Ne şekilde bize fayda sağlıyor? Bunların hepsinin tek tek cevabını sunalım sizin için.

 

Öncelikle Arama Motoru Kısmı ve Robotların Çalışması

Bu robotlar, özel olarak tasarlandığı için matematik kombinasyonları ile çalışıyor diyebiliriz. Hızlı, net, rahat ve farklı bir aktivite dahilinde çalışmalarını yürüten Google, bu konuda da oldukça titiz ve sahici bir yaklaşıma sahip. Aranan anahtar kelime, sayfanın başında bulunup bulunmadığını sorgulayan Google, bu konuda büyük bir ayrıntı sunuyor. Sayfanın nereden referans (backlink) aldığı ve nereye referans verdiği (backlink) gibi çalışmalara hızlı bir şekilde ulaşmak adına, kriter sıralaması yapan Google, bu çalışmalarını otomatik olarak tüm siteler üzerinde yürütüyor ve sorgulamaya devam ediyor. Yapay zekanın ne denli bir gelişim olduğunun en büyük örneği, Google mühendisleri tarafından bizlere gösteriliyor demekte bir sakınca olmamaktadır.

arama-motorlarinin-onemi

Bazı kaynakların optimizasyonunda flash destekli ögelerin yer aldığını ve renklerin bu konuda büyük bir şekilde robotlar tarafından göz ardı edildiğini son zamanlarda sık sık görüyoruz tarzında bilgiler duyulmakta. Lakin bu, yanlış bir bilgidir. Çünkü robotlar artık sayfaları tüm içerikleri ile birlikte inceliyor ve algılayabiliyor. Bu yüzden ki sayfada yer alan tüm içerikler, seo çalışmasını doğrudan etkiliyor diyebiliriz. Akıllıca ve aktif çözümler sayesinde büyüyen, gelişen ve hızlı bir şekilde karşımıza çıkarılan sayfaların, aslında ne şekilde büyüdüğünün en büyük örneklerinden birisi olan bu çalışma için, daha fazla zaman kaybetmemeli ve sitenizi bizzat SEO uyumlu bir çalışmaya dönüştürmelisiniz. Arama motorlarının dünyası bizlere şunu gösteriyor; yalnızca aranılan bilginin bulunması gerektiği üzerine kendini büyüten pek çok arama motoru var ve sitelerin bunu kesinlikle bilmesi gerekiyor.

Black Hat Seo Nedir?

seoBlack Hat Seo Nedir?

Arama Motorları tarafından yapılması tavsiye edilmeyen yapıldığında ise uzun vadede sorunlar yaratan çalışmalara denir. Black Hat Seo çalışmaları Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalar almaktadırlar. Her s

ktörde olduğu gibi seo sektöründe de haksız yollarla hızlı bir şekilde arama motorlarında yükselen kurnazlar bulunmaktadır.

Örneğin sayfa içinde yapılan aşırı link çıkışları, Otomatik içerikler, küçük yazılar, Keyword stuffing, Hacklinkler, Doorway sayfalar/Cloaking , Hidden text, Tiny Text/Alt Text arama motorlarını kandırmaya yönelik Black Hat Seo çalışmalarıdır.

 

Hacklink

Hacklink site sahibinin izni veya bilgisi olmadan alınan linklerdir. çoğunlukla sayfa görünümden saklanırlar. Google eğer hacklink yaptığınızı anlarsa banlanırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO )

SEO-2014-Optimizasyonu-1

SEO
Arama Motoru Optimizasyonu web sitenin arama motoruna uygun bir şekilde optimize edilerek belirli hedef kelimelerde yükselmesini ve ilk sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır. SEO çalışması ile tanıttığınız ürün veya hizmet verdiğiniz alan ile ilgilenen kitleyi web sitenize çekebilirsiniz.

Örnegin; Teknolojik ürünler satan bir e-ticaret sitenizinin olduğunu varsayalım. Cep te

lefonu, Tablet PC, TV, Kulaklık vs. almak isteyen almak isteyen bir kişi google’da “Tablet PC”, “Kaliteli Tablet PC” veya ” Ucuz Tablet” gibi aramalar yapacak ve çıkan sonuçlardan ilk sayfada bulunan, özellikle birinci sırada olan sonuca tıklayıp bu siteye gidecektir. Büyük olasılıkla da web sitenizden alışveriş yapacaktır. Bu sayede hem müşteri potansiyeliniz hem de satışlarınız artacaktır. Üstelik sitenize ziyaretci akışıda olacağından e-ticaresiteniz Arama motorlarında popüler olmaya başlayacaktır.

 

SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle   Arama Motoru Optimizasyonu  çalışmaların zamana yayılması, gerçek yöntemlerle ve site için sağlıklı olan yollarla yapılması gerekir. H tagların siteye uygun bir şekilde düzenlenmesi, anahtar kelime yoğunluğunun analiz edilip düzenlenmesi,

Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO Optimizasyonu Blog yazarlarım da sıkça görsel öğelerden yararlanırım. Görsel öğeler makaleye zenginlik katar, ilgi çekici hale getirir. Doğru kullanılan görsel öğeler sayesinde web sitemize hatrı sayılır derecede ziyaretçi çekebiliriz. Arama motorlarının botları blogunuzu tararken yazılarınızda kullandığınız resimleri ekleyeceğiniz tagler yardımıyla tanırlar ve indexlerler. Özellikle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren web siteleri için ise doğru görsel kullanımı çok önemlidir. Çünkü e- ticaret ile uğraşan siteler ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu görsel öğeler yoluyla elde etmektedir.  Şimdi doğru Görsel SEO Optimizasyonu nasıl olur açıklayalım.

On Page SEO Kuralları

On Page SEO KurallarıDaha önceki yazımızda SEO hakkında sizlere genel bilgiler vermeye çalışmıştık. Bugünkü konumuzda ise On Page SEO (Site içi SEO)  yaparken dikkat edilmesi  gereken bazı önemli hususlardan bahsetmeye çalışacağım.

Günümüzde arama motorları web sitelerini değerlendirme konusuna daha fazla özen göstermektedirler. Arama motorları her zaman,  ziyaretçiler için uygun, faydalı ve özgün içeriği sunan  kaliteli web sitelerilerini bulmaya çalışır. Bu durumdan dolayı sitelerinizi arama motorlarına uyumlu bir hale getirmek önemlidir. Kısa bir bilgiden sonra konumuza dönelim.

SEO (Arama motoru optimizasyonu) Nedir? Ne işe yarar?

Seo (Arama motoru optimizasyonu) Nedir? Ne işe yarar?

SEO (Arama motoru optimizasyonu) Nedir? Ne işe yarar?Arama motoru optimizasyonu web sitenin arama motoruna uygun bir şekilde optimize edilerek belirli hedef kelimelerde yükselmesini ve ilk sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaların tamamı SEO olarak adlandırılır. Bu şekilde tanıttığınız ürün veya hizmet ettiğiniz alan ile ilgilenen kitleyi web sitenize çekmiş olursunuz. Örnek verecek olursak  bir hosting firmanızın olduğunu varsayalım. Kaliteli ucuz bir hosting almak isteyen bir kişi  google’da “hosting”, “Kaliteli hosting” veya ” Ucuz hosting”  gibi aramalar yapacak ve çıkan sonuçlardan ilk sayfada, özellikle birinci sırada olan sonuca tıklayacak ve bu siteye gidecektir.