Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Mail Protokolleri ( POP3, SMTP, IMAP )

POP3 (Post Office Protocol 3) 

Mail Kullanıcıları arasında en fazla rağbet gören eposta alma protokolüdür. E-posta adresinize gelen mailler sizin adınıza sunucu üzerinde bir posta kutusu üzerinde tutulur. Siz uygun gördüğünüz zaman veya zaman aralıklarında sunucudaki posta kutunuzu kontrol eder ve yeni mesaj var ise kendi sisteminize alırsınız. E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e-posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır. Ta ki alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arkaplanda POP3 protokolü kullanılır. POP3, yalnızca e-postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır. Alma işlemi bittikten sonra mesaj sunucudaki kutunuzdan silinir. POP3 110 portu üzerinden çalışmaktadır. Tüm güncel e-posta alıcıları ve sunucuları destekler.

Pop3-mailprotokolü-1
SMTP (simple mail transfer protocol) 

E-posta gönderme protokolü ( Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndemek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe , istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır. E-posta almak için POP3 yada IMAP protokolü kullanır. 25/587 numaralı port SMTP sunucusu için ayrılmştır. Outlook, Eudorra, Kmail, Thunderbird, Evolution, Sylpheed gibi e-posta istemcileri, e-postalarınızı gönderilmek üzere sunucunuza iletilirken SMTP servisinden faydalanırlar.

smtp-mail-protokolü
IMAP (Internet Message access Protocol )

E-posta iletişim protokolüdür. Bu tip iletişim ile mesajlarınız her zaman sunucu üzerindeki posta kutunuzda kalır ve sisteminize bir kopyası alınır. Kendi sisteminizde yaptığınız her şeyi aslında sunucuda yapmış olursunuz ve oluşturduğunuz her klasör, işaretlediğiniz her mesaj ya da bir klasöre taşıdığınız mesaj sunucu tarafında da işlem görmüş olur. Mesajlarınıza ulaştığınız anda aslında tümüyle sunucu üzerindeki posta kutunuz üzerinde çalışıyor olursunuz. Sunucuya bağlı olamadığınız anlarda çalışabilmek için mesajların kopyasını eposta yazılımınıza indirmenizde mümkündür. Temelde POP3 ile aynı mantıkta çalışmaktadır. POP3’ten farklı olarak sunucu ile senkronizasyonu mevcuttur, yani bir mail silindiğinde eş zamanlı mail sunucusu üzerinden de silme işlemi yapılmaktadır. Bir diğer farkı ise IMAP ile E-posta sunucusuna bağlantı kurulduğunda, mail kutunda birikmiş e-postaların sadece başlık bilgilerini istemciye iletir. Pop3′de ise bütün mesajları istemciye çeker. IMAP4 TCP/IP protokolü üzerinde 143. portu kullanarak çalışır.

 

IMAP-email-protokolü