Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

LiteSpeed Nedir?

LiteSpeed Nedir?

litespeedLiteSpeed genellikle Linux sunucularda kurulan bir yapılandırmadır. CPanel, Direct Admin ve Plesk Panel üzerinde de kurulabilen bu webserver stabil olarak CPanel / Whm ‘de daha iyi performans vermektedir. Linux sunucularda Apache alternatifi bir web performans yazılımıdır.
Sunucunun daha verimli bir performans ile çalışmasını sağlayan bu yazılım özellikle sunucuzun Load değerlerinde bir dengesizlik söz konusu ise ve kısa süre içerisinde Load değerleriniz tavan yapıyor ise LiteSpeed sorununuzu büyük ölçüde çözecektir. Cache kullandığı için daha stabil ve hızlı çalışan bu yapılandırma güvenlik bakımından da iyidir. Özellikle yoğun httpd talebi alan sunucularda bu webserver kesinlikle kullanmasını öneriyoruz. LiteSpeed ücretli bir yazılımdır. Her ay belirli bir ücret karşılığında kullanabilmenize imkan vermektedir. Apache’ye nazaran daha az CPU kullanımı gerçekleştirmektedir. LiteSpeed, Apache’ye nazaran daha iyi performans sağlıyor diyebiliriz.
WHM / cPanel kullandığınız Linux sunucunuza Litespeed kurulumu ;
CD ile usr/src bölümüne girelim.
cd /usr/src
Wget ile dosyayı serverimize çekelim.
wget http://www.litespeedtech.com/packages/cpanel/lsws_whm_plugin_install.sh
İşlemi başlatabilmek için yazma iznini ayarlıyoruz.
chmod 700 lsws_whm_plugin_install.sh
Kurulumu başlatalım
./lsws_whm_plugin_install.sh

Bu işlemleri bitirdikten sonra WHM de login olarak Lisans ve Litespeed i uyumlu hale getirmek için “Build Matching PHP Binary “ bölümünden sunucunuzda yüklü olan PHP sürümünü seçerek işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.