Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Category Archives: Hosting Genel

Host, Hosting, Barındırma Hizmeti Nedir?

Host , Hosting , Barındırma Hizmeti Nedir?

Host kelime anlamı olarak barındırma demektir. Barındırma hizmeti ni bir arazi, web sitenizi de bina olarak düşünebilirsiniz. Binayı yapmak için arazi gerekmektedir. İşte hosting hizmeti de bu mantık ile çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı sitenizde yayınlamak istediğiniz resimlerin, videoların, dökümanların web kullanıcıların erişebileceği bir bilgisayarda saklanması gerekmektedir. Bu bilgisayarlar, evinizde kullandığınız bilgisayarınız olamaz, çünkü gerekli program ve donanıma sahip olsanız bile bilgisayarınızın web bağlantı hızı işlem için yetersiz kalacaktır. Bu sebepten dolayı internette web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, web omurgasına çabuk bağlantısı olan, binlerce kişiye aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz belgelerin depolanması gerekmektedir.

Web sitesinde yayınlamak istediğiniz içeriğin internet üzerinde bulunan gerekli program ve donanıma sahip, yüksek hızda yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen, sunucu bir bilgisayar sistemine yerleştirilip, internet kullanıcılarının kullanımına sunulmasına hosting denir.

hosting-Barindirma

Barındırma sektöründe birçok firma ve bu firmaların farklı kullanım alanlarına uygun ve sunmuş olduğu özelliğe göre bir çok hosting paketi bulunmaktadır.

Barındırma yöntemine göre Windows Hosting ve Linux Hosting olmak üzere iki çeşit barındırma bulunmaktadır.

Linux Web Hosting

Linux Web Hosting

Web Hosting hizmetinin sağlandığı sunucuda Linux işletim sistemi alt yapısı ile oluşturulan bir web sitesi barındırma sistemidir. Günümüz internet kullanıcıları tarafından en çok edilen hosting olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek performansı, güvenirliliği ve ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaktadır.
Şimdi Linux Web Hosting hizmetinin bize sunmuş olduğu faydalar neler birlikte göz atalım.

Linux-web-hosting

 

Barındırma ( Hosting ) Hizmeti

Barındırma ( Hosting ) Hizmeti

Bu yazımızda sizlere barındırma hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler hususlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Dikkat edilmesi gereken hususları hosting almadan önceki, alırken, aldıktan sonraki olarak üç bölüme ayrıdık.
Öncelikle Barındırma hizmeti alacağınız firmanın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Web sitesinde açik adresini belirtmeyen, iletisim bilgileri olarak sadece bir e-posta adresi ya da cep telefon numarasi belirten sağlayıcılardan uzak durmanızı önerebiliriz. Bir diğer husus Firma gerçekten şirket mi kontrol etmenizde fayda var. Aksi taktirde herhangi bir sorunda firma yok olursa muhattap bulmanız bulmanız zor olacaktır. Size uygun hosting paketi sunan firmaları belirledikten sonra, o firmalar hakkında yazılmış yorumları ve referansları incelemenizi ( teknik ekibi nasıl, hızlımı, sorununuza gerekli özen gösteriyorlarmı vs.)öneririm. Sorun yaşamak istemiyor ve sıkıntı olduğunda muhattap bulmakta sorun yaşamamak istiyor iseniz bu noktaya dikkat etmelisiniz. Size ucuz ve sınırsız özellikler sunan firmalara güvenmeyiniz. Boşuna dememiş büyüklerimiz ucuz etin yahnisi yavan olur diye. Yukarıda bahsettiğiniz önerile

r hosting almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardı. Şimdi barındırma hizmeti seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim.

Seo Hosting Nedir ?

Seo Hosting Nedir ?Günümüz internet dünyasında milyonlarca web sitesi bulunmaktadır ve bu web siteleri arasındaki rekabet her geçen gün artmaktadır. Firmalar ürün ve hizmetlerini daha iyi pazarlamak, müşteri potansiyeli ve satışlarını arttırmak için Arama Motoru Optimizasyonu yaptırmaktadır. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında binlerce firma SEO hizmeti almak ve hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilmek için zaman ve para harcamaktadır. Genellikle seo uzmanları tarafından tercih edilen SEO Hosting hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

SEO Hosting Nedir?

Web sitenize ait verileri depolama ve yayınlama işlemine hosting denir. SEO Hosting ise web sitenizin C-Class ip üzerinde barındırılmasıdır. Normal hostingler de web siteniz tek ip üzerinde barındırılmaktadır. Buna Paylaşımlı Hosting de denilmektedir. SEO Hosting de ise web sitenize özel C-Class ip tanımlanarak yayınlanmaktadır.

WordPress Hosting

WordPress hosting Bu yazımızda hosting firmalarının WordPress kullanıcıları için oluşturulmuş olduğu WordPress hosting hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

WordPress PHP programlama dilini kullanan açık kaynak kodlu, ücretsiz dağıtılan blog CMS (İçerik yönetim sistemi) dir. Çok sayıda geliştirici tarafından desteklenen bir yapıya sahiptir.  Dünyada birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. WordPress Php tabanlı bir yazılım olduğu için Linux sunucularda daha performanslı çalışmaktadır. Eğer WordPress kuracaksanız hosting seçimi sırasında ilk dikkat edilecek husus Linux hosting olmalıdır.

Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting

Kurumsal HostingHosting firmalarının sunmuş oldukları hosting paketleri hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu yazımız da ise Kurumsal firmaların vazgeçilmezi olan Kurumsal Hosting  hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Kurumsal Hosting, normal web  hostinglere  oranla daha fazla  web alanına, yoğun e-mail trafiğine uygun şekilde ayarlanmış olup, adından da anlaşılabileceği gibi  kurumsal firmalar ve devlet kurumları  için tasarlanan bir hosting paketidir. Bu hosting türünün barındığı sunucularda sadece kurumsal web siteleri yayınlanır.

Mail Hosting Nedir? Kimler Mail Hosting Hizmeti Kullanmalıdır ?

Mail Hosting Nedir? Kimler Mail Hosting Hizmeti Kullanmalıdır ?Mail Hosting  Nedir? Kimler Mail Hosting Hizmeti Kullanmalıdır ?

Mail hosting, e-posta sağlayıcıları ve hesap kontrol konusunda profesyonelleşmiş bir hosting çeşitidir. Normal web hosting paketleri ziyaretçilerine web geliştirme, yer, bandwith gibi isteklerini karşılar. E-posta  hosting sadece mail yönetimini sağlayabilmek için kullanılan da bir mail sistemidir. E-posta  hosting SMTP mantığını benimsemiştir.

Cloud Hosting (Bulut Hosting)

Cloud Hosting (Bulut Hosting) Nedir? Kullanıcılara Faydaları Nelerdir ?

Cloud Hosting Nedir?

Cloud Hosting prensip olarak birden fazla sunucu üzerinden web sitelerini yayınlama imkanı sunan hizmetir.

Sunucuların aynı veri merkezinde olma zorunluluğu yoktur. Netwok ile birbirlerine bağlı olmaları yeterlidir. Dinamik olarak ihtiyaca göre değiştirilebilen yapıya sahiptir. Eğer daha fazla alan veya bant genişliği gerekli ise, Cloud hosting barındırma ihtiyaçlarına uygun şekilde otomatik olarak ayarlar.

Bayi Hosting nedir?

Bayi Hosting nedir?

Bayi Hosting nedir?

Kiralanan web alanını farklı sitelerde kullandırmanız veya satabilmenize  imkan sağlayan hosting çeşitidir.Hosting resim, video, belge gibi web sitesinin dokümanların içeriklerini internet çatısı altında barındırmasını sağlar. Bayi hosting bu imkan neticesinde birden fazla web sitesinin barındırılması daha düşük ücret ile sağlanmaktadır.

Linux Hosting Nedir?

Linux Hosting Nedir?

Linux Hosting Nedir?

Linux hostin­gin birçok kişi tarafın­dan ter­cih edilme sebebi oldukça güvenli bir yapı sun­ması ve hacker saldırılarına karşı daha güvenli  bir yapıya sahip  olmasıdır.Linux host­in­g­lerin Windows hostinglere nazaran uptime oran­ları da oldukça yük­sektir.

Windows Hosting Nedir?

Windows Hosting Nedir?

Windows Hosting Nedir?

Windows hosting , windows işletim sistemine sahip, ASP, ASP.NET programlama dilini sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen  bir  web hosting çeşitidir. Joomla, WordPress gibi açık kaynaklı yazılımların  Windows hostingler de performanslı olmadığı için kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu gibi İçerik Yönetim Sistemleri izinlerdeki karmaşıklık nedeniyle  biraz sorunlu olabilmektedir.

Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ? Web host firması seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Hosting Nedir ?

İnternet sitenize ait verileri depolayan ve web kullanıcılarının ulaşabilmesini sağlayan bu bilgisayarlara web server bu verileri depolama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.