Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Host, Hosting, Barındırma Hizmeti Nedir?

Host , Hosting , Barındırma Hizmeti Nedir?

Host kelime anlamı olarak barındırma demektir. Barındırma hizmeti ni bir arazi, web sitenizi de bina olarak düşünebilirsiniz. Binayı yapmak için arazi gerekmektedir. İşte hosting hizmeti de bu mantık ile çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı sitenizde yayınlamak istediğiniz resimlerin, videoların, dökümanların web kullanıcıların erişebileceği bir bilgisayarda saklanması gerekmektedir. Bu bilgisayarlar, evinizde kullandığınız bilgisayarınız olamaz, çünkü gerekli program ve donanıma sahip olsanız bile bilgisayarınızın web bağlantı hızı işlem için yetersiz kalacaktır. Bu sebepten dolayı internette web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, web omurgasına çabuk bağlantısı olan, binlerce kişiye aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz belgelerin depolanması gerekmektedir.

Web sitesinde yayınlamak istediğiniz içeriğin internet üzerinde bulunan gerekli program ve donanıma sahip, yüksek hızda yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen, sunucu bir bilgisayar sistemine yerleştirilip, internet kullanıcılarının kullanımına sunulmasına hosting denir.

hosting-Barindirma

Barındırma sektöründe birçok firma ve bu firmaların farklı kullanım alanlarına uygun ve sunmuş olduğu özelliğe göre bir çok hosting paketi bulunmaktadır.

Barındırma yöntemine göre Windows Hosting ve Linux Hosting olmak üzere iki çeşit barındırma bulunmaktadır.

  • Windows Hosting

Windows hosting , windows işletim sistemine sahip, ASP, ASP.NET programlama dilini sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen hosting çeşitidir. Windows hosting birçok webmaster’ın seçtiği bir barındırma türüdür.ASP, ASP.NET tabanlı siteleri sta­bil ve sorun­suz bir şek­ilde çalıştıran bu host­in­gler,HTML, javascript, java ve flash da çalıştırma özel­liğine sahip­tir. ASP tabanlı çalışan MS Access, MsSQL veritabanlı bir siteniz var ise problemsiz ve stabil çalışmasını istiyorsanız hostingdomain.web.tr olarak bu host türünü tavsiye ederiz.

windows-hosting-banner

  • Linux Hosting

Web Hosting hizmetinin sağlandığı sunucuda Linux işletim sistemi alt yapısı ile oluşturulan bir web sitesi barındırma sistemidir. Günümüz internet kullanıcıları tarafından en çok edilen barındırma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok programlama dili ile uyum sağlayabilen esnek bir yapıya sahiptir. PHP desteği sunmasından dolayı WordPress ve Joomla gibi içerik yönetim sistemleri ile performanslı çalışabilmektedir. HTML, Javascript, Java, Flash çalıştırabilir, mySQL, Oracle, PostgreSQL veritabanlarıyla iletişim kurabilir. IMAP, POP3 mail servisleriyle de bağlantı kurabilmektedir.

Linux-web-hosting-banner

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Öncelikle web sitenizde kullanıcağınız programlama diline karar verin. PHP programlama dilini kullanacaksanız ise Linux, ASP programlama dilini kullanacaksanız Windows hosting kullanmanız gerekecektir. HTML dilinde hem Linux hem de Windows platformunu kullanabilirsiniz.
  • Kurumsal firmalarla çalışmaya özen gösterin. Kurumsal olmayan firmalar ile çalıştığınız takdir de sitenizin barındığı hosting haber vermeden erişime kapatılabilir, elinizde yedeğinizde yoksa web sitenize vermiş olduğunuz emekler boşa gidebilir.
  • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar Türkiyeden geliyorsa, hız ve teknik desteğe önem veriyosanız sunucularını Türkiyede barındıran firmaları tercih etmenizde fayda var.
  • Hizmet alacağımız firmanın iletişim, adres gibi bilgileri belirli olmalıdır. Telefonla, e-mail aracılığı ile destek sağlamalı ve teknik destek ekibinin de sorununuzu hızlı bir şekilde hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmalıdır.
  • Hosting firması seçerken daha önce firmadan hizmet almış müşterilerin referanslarını önemsemenizde fayda var.