Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Google Algoritmasında Önemli Değişiklik

Google Algoritmasında Önemli Değişiklik SSL Geliyor

Google’ın son açıklaması internet sitesi sahibi olan ve SEO ( arama motoru optimizasyonu ) ile uğraşan herkesi yakından ilgilendiriyor. Google arama sonuçlarını görüntülemede kullandığı algoritmayı tepeden tırnağa değişiyor. Yeni algoritmada SSL (HTTPS şifreleme ) kullanımı arama sonuçlarında görüntülenmeyi etkileyeceğini belirtti.

google-SSL

Bir kaç ay önce yapılan Google I/O etkinliğinde de internet güvenliği konularına çok önem verilmiş, HTTPS şifrelemeye geçişin sinyallerini vermiş ve bunun ile ilgili “Heryerde SSL” başlıklı bir sunum yapılmıştır. https://www.youtube.com/watch?v=cBhZ6S0PFCY adresinden bu sunuma ulaşabilirsiniz.

 

Bu sunumun yayınlanmasından sonra birçok webmaster’ın sitelerini güvenli bağlantıya geçirdiğini gözlemlemekteyiz.

Güvenlik demek Google demek bu yüzden tüm internetin de güvenli olması için çalışmalar yapana Google HTTPS şifrelemenin dünya genelinde web geliştiriciler tarafından benimsenmesini sağlamak için devreye girerek hem teşvik, hem de tehdit içeren bu açıklamada: Arama motoru algoritmasını SSL kullanan web sitelerine öncelik tanıyacak şekilde düzenlediğini duyurdu. Google web sitelerinin daha güvenli olması için webmasterları cesaretlendirmek için son bir kaç aydır, SSL sertifikası olan sitelerin daha üst sıralarda çıkması için bazı testler yapmaktaydı. Yapılan testler sonucunda alınan pozitif sonuçlar neticesinde ağustos ayının ilk haftasında SSL sertifikası kullanan bir sitenin kullanmayan rakiplerine oranla daha üst sıralarda çıkacağını anlatan 06 Ağustos 2014 tarihli yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Google’da ilk sayfalarda çıkan internet devlerinin birçoğu henüz HTTPS şifrelemeye  geçmiş değil. Bakalım bu durum, ilerleyen günlerde internet arama sonuçlarını nasıl etkileyecek.