Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Category Archives: Genel

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

arama-motorlarinin-onemi

Hemen hemen tüm arama motorlarının web sayfalarını okumak adına özel olarak tasarladığı ve yazdığı spider isimli otomatik yazılımları vardır. Buna çoğu zaman bot yahut robot olarak da bakabiliriz. Bu durum, yapılan sayfaların daha rahat taranmasını sağlıyor. Bu yazılımların Google’ın var oluşundan önce de olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yazılım konusu daha eski bir süreçten geliyor. Aynı şekilde Google’ın ön ayak olduğu bu yeni tip yazılımlar, insanların daha rahat sörf yapabilmesini sağlıyor diyebiliriz. Peki bu yazılımlar nasıl çalışıyor? Ne şekilde bize fayda sağlıyor? Bunların hepsinin tek tek cevabını sunalım sizin için.

 

Öncelikle Arama Motoru Kısmı ve Robotların Çalışması

Bu robotlar, özel olarak tasarlandığı için matematik kombinasyonları ile çalışıyor diyebiliriz. Hızlı, net, rahat ve farklı bir aktivite dahilinde çalışmalarını yürüten Google, bu konuda da oldukça titiz ve sahici bir yaklaşıma sahip. Aranan anahtar kelime, sayfanın başında bulunup bulunmadığını sorgulayan Google, bu konuda büyük bir ayrıntı sunuyor. Sayfanın nereden referans (backlink) aldığı ve nereye referans verdiği (backlink) gibi çalışmalara hızlı bir şekilde ulaşmak adına, kriter sıralaması yapan Google, bu çalışmalarını otomatik olarak tüm siteler üzerinde yürütüyor ve sorgulamaya devam ediyor. Yapay zekanın ne denli bir gelişim olduğunun en büyük örneği, Google mühendisleri tarafından bizlere gösteriliyor demekte bir sakınca olmamaktadır.

arama-motorlarinin-onemi

Bazı kaynakların optimizasyonunda flash destekli ögelerin yer aldığını ve renklerin bu konuda büyük bir şekilde robotlar tarafından göz ardı edildiğini son zamanlarda sık sık görüyoruz tarzında bilgiler duyulmakta. Lakin bu, yanlış bir bilgidir. Çünkü robotlar artık sayfaları tüm içerikleri ile birlikte inceliyor ve algılayabiliyor. Bu yüzden ki sayfada yer alan tüm içerikler, seo çalışmasını doğrudan etkiliyor diyebiliriz. Akıllıca ve aktif çözümler sayesinde büyüyen, gelişen ve hızlı bir şekilde karşımıza çıkarılan sayfaların, aslında ne şekilde büyüdüğünün en büyük örneklerinden birisi olan bu çalışma için, daha fazla zaman kaybetmemeli ve sitenizi bizzat SEO uyumlu bir çalışmaya dönüştürmelisiniz. Arama motorlarının dünyası bizlere şunu gösteriyor; yalnızca aranılan bilginin bulunması gerektiği üzerine kendini büyüten pek çok arama motoru var ve sitelerin bunu kesinlikle bilmesi gerekiyor.

Mail Protokolleri ( POP3, SMTP, IMAP )

POP3 (Post Office Protocol 3) 

Mail Kullanıcıları arasında en fazla rağbet gören eposta alma protokolüdür. E-posta adresinize gelen mailler sizin adınıza sunucu üzerinde bir posta kutusu üzerinde tutulur. Siz uygun gördüğünüz zaman veya zaman aralıklarında sunucudaki posta kutunuzu kontrol eder ve yeni mesaj var ise kendi sisteminize alırsınız. E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e-posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır. Ta ki alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arkaplanda POP3 protokolü kullanılır. POP3, yalnızca e-postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır. Alma işlemi bittikten sonra mesaj sunucudaki kutunuzdan silinir. POP3 110 po

rtu üzerinden çalışmaktadır. Tüm güncel e-posta alıcıları ve sunucuları destekler.

EV SSL Nedir?

EV SSL Kullanıcılarınızı Phishing ve benzeri kimlik hırsızlığı gibi tehtidlere karşı etkin güvenlik sağlar. EV (Extended Validation) genişletilmiş onaylama anlamına gelmektedir. Kullanıcılar, EV SSL kullanan bir web sitesini ziyaret ettiklerinde tarayıcılarının adres çubuğu yeşil renge döner. Yeşil adres çubuğu içinde, sertifika sahibi kurumun kimlik bilgileri ve sertifikanın hangi sağlayıcı tarafından verildigini dikkat çekici bir biçimde gösterilmektedir.

1104" src="http://www.hostingdomain.web.tr/wp-content/uploads/2014/07/ev-ssl.jpg" alt="ev ssl" width="542" height="206" />

Linux Web Hosting

Linux Web Hosting

Web Hosting hizmetinin sağlandığı sunucuda Linux işletim sistemi alt yapısı ile oluşturulan bir web sitesi barındırma sistemidir. Günümüz internet kullanıcıları tarafından en çok edilen hosting olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek performansı, güvenirliliği ve ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaktadır.
Şimdi Linux Web Hosting hizmetinin bize sunmuş olduğu faydalar neler birlikte göz atalım.

Linux-web-hosting