Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Domain Otoritesi (Domain Authority)


domain-authority-otoritesiDomain Otoritesi (Domain Authority)

Alan adımızın otoriter olması arama motorlarında çok iyi konumlarda yer almamızı sağlayacak etkenler arasında en önemli olanıdır. Örnegin; web sitenizin ilk günlerinde eklemiş olduğumuz içerikleri düşünün. Eklenen bu içerikler arama motorlarınca indeks alsa da sıralamalarda gözükmemektedir yada gözükse bile arka sayfalarda görünmektedir. Bu yazımızda sizlere Domain otoritesini arttırmanın yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Domain Otoritesi yani “ Domain Authority ” sizin için arama motorlarında yükselişte önemli bir etkendir. Domain otoritenizi yükseltmeniz ile sıralamalarda yükselmeniz paralel olarak işlemektedir.

Domain değerini artırmak için dikkat etmemiz gerekenler;

Domain Yaşı

Alan adımızın yaşı domain otoritesinin artmasındaki en önemli etkenler biridir. Web sitenizin domain yaşı oldukça yüksek ve bitiş tarihi de olabildiğince ileri tarihli olmalıdır. Örneğin; bir iş yerinde işe başlayacağınızı düşünün. 5 yıl sözleşmeli çalışmak ile 1 yıl sözleşmeli çalışmanın arasında ki güven farkı aynı değildir. Bu durum arama motorlarında da aynıdır. Yani domain yaşımızın yüksek olması güven derecesinin yükselmesine işarettir.

 

Özgün İçerik ve Ziyaretçi Süresi

Artık şu siteden bu yazıyı, falanca siteden başka bir yazıyı kopyala yayınla dönemi geçti. Artık arama motorlarınca önemli olan içeriğin özgün, kaliteli ve kullanıcının sitede geçirmiş olduğu zaman. Bu üç kriter sitenizin diğer web sitelerinden farklı olmasını ve dikkat çekmesini sağlayacaktır. Sitenizde güzel ve sürükleyici içerikler yayınlayarak ziyaretçiyi sitede tutmalısınız. Eğer ziyaretçi sitenizden hemen çıkış yapıyorsa bu durum size faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden ziyaretçinin ilgisini çekecek içerikler bulundurmalısınız. Ziyaretçi siteye girdiğin de minimum 3 dk kalmalıdır.

Domain-Authority-Sorgulama

Link Çeşitliliği ve Kalitesi

Bağlantı çeşitliliği web sitenizin arama motorlarında ki değerini artıran unsurlar arasında yer almaktadır. Forumlarda, bloglarda, sosyal paylaşım sitelerinde içerik paylaşmanız veya paylaşılan konuyla alakalı yorum yazmanız sitenizin değerini arttıracaktır. İçerik paylaşırken dikkat etmemiz gereken husus ise içeriği aynı zamanda onlarca sosyal paylaşım sitesinde paylaşmaktan uzak durunuz. Paylaşma faslını zamana yaymakta fayda var aksi taktirde spam içerik olarak alğılanabilir. Bağlantının kaliteli olması da artık çok önemli. Örneğin; Pr 7 aktif olmayan bir siteden link almaktansa Pr3 sürekli güncel bir siteden link almak siteniz için daha faydalı olacaktır.

Domain Otoritesi (Domain Authority) Sorgulama

Domain Otoritesini ölçebileceğiniz bir çok platform bulunmaktadır. Bunların arasında en popüler Domain Authority Sorgulama sitelerinden bağzılarını veriyoruz.

http://www.opensiteexplorer.org
http://moonsy.com/domain_authority/
http://smallseotools.com/domain-authority-checker/