Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Category Archives: Bilişim & Teknoloji

Google Algoritmasında Önemli Değişiklik

Google Algoritmasında Önemli Değişiklik SSL Geliyor

Google’ın son açıklaması internet sitesi sahibi olan ve SEO ( arama motoru optimizasyonu ) ile uğraşan herkesi yakından ilgilendiriyor. Google arama sonuçlarını görüntülemede kullandığı algoritmayı tepeden tırnağa değişiyor. Yeni algoritmada SSL (HTTPS şifreleme ) kullanımı arama sonuçlarında görüntülenmeyi etkileyeceğini belirtti.

google-SSL

Bir kaç ay önce yapılan Google I/O etkinliğinde de internet güvenliği konularına çok önem verilmiş, HTTPS şifrelemeye geçişin sinyallerini vermiş ve bunun ile ilgili “Heryerde SSL” başlıklı bir sunum yapılmıştır. https://www.youtube.com/watch?v=cBhZ6S0PFCY adresinden bu sunuma ulaşabilirsiniz.

En İyi Whois Sorgulama Sitesi

En İyi Whois Sorgulama Sitesi

Merhaba değerli okurlarımız,

Bu yazımızda sizlere en iyi whois sorgulama sitesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Domain adresinin kayıtlı olup olmadığı, kime ait olduğu, hangi firmadan kayıt edildiği, hangi tarihte kayıt edildiği, bitiş tarihi, nameserverlar bilgileri, hosting firması gibi bilgilere whois bilgisi denir.
Whoissorgu.com diğer sorgulama sitelerinden birçok yönüyle farklı diyebilirim. S

itede whois sorgulama nın yanında Dns Sorgulama, Ip Range Calculator, IP Spam Karaliste Sorgulama, Spf Sorgulama, MX Sorgulama, SSL Sorgulama ve Domain ile ilgili eğitici teknik bilgilerin yer aldığı bölüm bulunmaktadır.

Google Hızlı İndex Alma Yöntemleri

Google Hızlı İndex Alma Yöntemleri

Bu yazımızda sizlere google arama motorunda hızlı index alma yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Web sitenizin index almaması veya geç almasının birçok sebebi olabilir.

1. Sitenize eklediğiniz yazıda çok fazla anahtar kelime kullanma, ilgili olmayan anahtar kelime girme veya içeriğin özgün olmaması.

2. Web sitenizin on page seo kurallarına uygun olmaması.

3. Web siteniz

e güncel içerik girmemeniz.

4. Sitenizin google cezalarına maruz kalması. ( sandbox, bomb, kopya içerik cezası vs.)

İphone E Posta Kurulumu

İphone e posta Kurulumu

Bu yazımızda İphone cihazımıza e-posta kurulumu gerçekleştireceğiz. Not: Kurulumda iphone 5s kullanılmıştır.

1-Öncelikle İphone telefonunuzun ana meüsünden “Ayarlar” simgesine tıklıyoruz.

iphone-mail-kurulumu-1

 

LiteSpeed Nedir?

LiteSpeed Nedir?

litespeedLiteSpeed genellikle Linux sunucularda kurulan bir yapılandırmadır. CPanel, Direct Admin ve Plesk Panel üzerinde de kurulabilen bu webserver stabil olarak CPanel / Whm ‘de daha iyi performans vermektedir. Linux sunucularda Apache alternatifi bir web performans yazılımıdır.
Sunucunun daha verimli bir performans ile çalışmasını sağlayan bu yazılım özellikle sunucuzun Load değerlerinde bir dengesizlik söz konusu ise ve kısa süre içerisinde Load değerleriniz tavan yapıyor ise LiteSpeed sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

OpenSSL’de Güvenlik Açığı ( Heartbleed Bug )

OpenSSL'de Güvenlik Açığı  ( Heartbleed Bug )OpenSSL’de kritik bir güvenlik açığı tespit edildi. Heartbleed bug adı verilen bu açık site ve servislerin çoğunda bulunan şifrelenmiş içeriklerin ve iletişim kayıtlarının üçüncü kişiler tarafından ele geçirebilmesine olanak tanıyor. Güvenlik şirketi Codenomicun tarafından kamuoyuyla paylaşılan bu açık büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Heartbleed bug unu Google’ın güvenlik biriminden Neel Mehta bulup OpenSSL ’e bildirmiş.

Linux sunuculara yönelik botnet ortaya çıktı. Operasyon Windigo

Linux’a sunuculara yönelik botnetAntivirüs yazılım kuruluşu ESET, Linux sistemleri hedef alan ve yaklaşık olarak 25 bin sunucuyu etkileyen bir siber suç yapılanmasını ortaya çıkardı. “ Operasyon Windigo “ adı verilen bu yapılanmada, özellikle ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere de  bulunan sunucular, bir truva atının saldırısına uğradı. Etkilenen sunuculardan ise 500 binden fazla bilgisayara zararlı yazılım yayıldı. Dünya üzerindeki internet sitelerinin büyük çoğunluğunun Linux sunucu  lar üzerinde bulunması tehlikenin büyüklüğünü ortaya koyuyor. Operasyon Windigo olarak tanımlanan bu siber suç kampanyası ile ele geçirilen sunucular yoluyla günde  35 milyondan fazla spam atılıyor.

YouTube Yasağına İtiraz Geldi

Ankara Barosu Tarafından YouTube Yasağına İtiraz Geldi

Dün Gizli Suriye toplantı kayıtlarının yayınlanmasının ardından Türkiye’nin taleplerini yerine getirmemesi üzerine TİB tarafından youtube erişim engellendi . Ancak TİB’in bu kararına Ankara Barosun dan YouTube yasağına itiraz geldi.

Ankara İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Gerekçe olarak TİB’in ulusal güvenlik iddiasıyla erişimin engellenmesine karar verme yetkisinin olmadığı ve İfade özgürlüğünü sınırlandırdığı gösterildi.

YouTube Yasağına İtiraz Geldi

Sosyal Medya ve SEO

 

Sosyal Medya ve SEOBu yazımızda sizlere sosyal medya nın önemi ve seo ya ne gibi faydaları olduğundan bahsedeceğim.

Sosyal medya,  yazmış olduğunuz içerikleri paylaşıp kullanıcıların siteye gelmesini ve bu paylaşılan içeriklerin başka kullanıcılar tarafından beğenilip yeniden paylaşmasını sağlayan yöntemdir. İnsanlar beğendikleri içerikleri sosyal medyada paylaşır ve konuşurlar işte bu yolla web sitenizin trafiğini arttırabilir, yeni ziyaretçiler elde edebilir ve web sayfanızın hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Alexa Nedir Ne işe yarar?

Bu yazımızda web sitelerin hizmet verdiği ülkedeki sıralamasını gösteren analiz ve ölçümleme yapan aracı yani Alexa hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

1996 yılında kurulan Alexa, web sitelerini analiz eden ve bu analiz sonucunda web sitenizin nasıl ilerlediğini ve kaçıncı sırada olduğunu ülke ve dünya geneli şeklinde gösteren bir analiz ve ölçümleme aracıdır.  Bir nevi internet dünyasının reyting aracı da diyebiliriz. Bu araç sıralamayı belirlerken sitenizi ziyaret edenlerin sayısı, sitenizde geçirilen süre, ziyaretçinin web sitesine bağlılığı, tekil hit ziyaretçi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak sıralamanızı belirler.

PageRank Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda web sitelerin kalitesini ölçmeye yarayan ve Google tarafından kullanılan PageRank konusuna değineceğiz.

PageRank Nedir?

PageRank Nedir?Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu web sayfalarına 0-10 arasında rakamlar ile vermiş olduğu değerlere verilen isime PageRank denir. PageRank, sayfaya gelen ve giden linkler ile linklerin geldiği sayfaların kalitesini ölçümleyen ve bunun sonucunda çıkan tüm sonuçları içerikleri analiz edip sitenin değerini ölçen, Google tarafından kullanılan bir link analiz algoritmasıdır. Google bir siteye PR değeri verirken bunu kendi hazırlamış olduğu karmaşık bir algoritmayla belirlemektedir ve bu algoritma sürekli olarak Google yazılımcıları tarafından geliştirilmektedir.

DDOS Saldırısı Nedir?

DDOS Saldırısı Nedir?

DDOS Saldırısı Nedir?Yakın zamanda Anonymous ve RedHack gibi grupların dünya üzerinde birçok kamu kurumlarına yönelik yaptığı DDoS saldırılarını duymuşsunuzdur. Maalesef Türkiye’de ki kamu kuruluşlarıda yapılan bu saldırılardan nasibini aldı. RedHack ve Anonymous isimli hacker gruplarının YÖK, Ekonomi Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yaptıkları saldırıları duymuşsunuzdur.  Peki bu internet sitelerinin belası DDoS nedir? Hangi mantıkla çalışır? Açıklamaya çalışacağız.

Google Cezaları Ve Nedenleri

Google Cezaları Ve Nedenleri

Bu makalemizde birçok site sahibi ve webmasterın karşılaştığı sorun olan Google cezalarından bahsedeceğiz. Öncelikle belirtmek istediğim bir konu var.  Google tarafından web sitelerine verilen cezaların ne ölçüde oldukları, neden verildikleri, kurtulma yolları kesin olarak bilinmemektedir.

Google internet arama trafiğinin çoğunu elinde bulundurmaktadır. Bu durum siteleri hızlı bir şekilde Google de üst sıralara çıkma rekabeti doğurmuştur. Siteler fazla hit adına spam teknikleri ile yapılan SEO çalışmaları popüler hale gelmeye başlamıştır. Google bu yöntemleri kullanan siteleri engellemek zorunda kalmıştır. Bu sebepten dolayı web sitelerinin kalite açısından, aradığın veriye doğru ve hızlı bir şekilde ulaşma, daha güvenilir bir internet ortamı oluşturmak adına ve hak edenin yükselmesi için bazı yaptırımlar uygulamaya sokmuştur. Arama motorları, daima içeriğinde barındıracakları kaliteli sitelerin arayışı içerisindedir.