Hosting, Domain, WordPress eklentileri, Seo, Görsel Seo

Category Archives: Alan Adı

Domain Otoritesi (Domain Authority)


domain-authority-otoritesiDomain Otoritesi (Domain Authority)

Alan adımızın otoriter olması arama motorlarında çok iyi konumlarda yer almamızı sağlayacak etkenler arasında en önemli olanıdır. Örnegin; web sitenizin ilk günlerinde eklemiş olduğumuz içerikleri düşünün. Eklenen bu içerikler arama motorlarınca indeks alsa da sıralamalarda gözükmemektedir yada gözükse bile arka sayfalarda görünmektedir. Bu yazımızda sizlere Domain otoritesini arttırmanın yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Domain Otoritesi yani “ Domain Authority ” sizin için arama motorlarında yükselişte önemli bir etkendir. Domain otoritenizi yükseltmeniz ile sıralamalarda yükselmeniz paralel olarak işlemektedir.

Domain değerini artırmak için dikkat etmemiz gerekenler;

Domain Parking Nedir?

Domain Parking Nedir?

Bu yazımızda domain parking mantığı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Domain Parking Nedir?

175.jpg 175w" sizes="(max-width: 238px) 100vw, 238px" />Domain parking alan adının sahip olduğu ziyaretçi kaynağından faydalanarak domaini parking hizmeti veren sitelerin nameserverlarına yönlendirilerek reklam tıklamalarından gelir elde edebileceğiniz bir sistemdir. Belki başınıza gelmiştir. Lise yıllarımda çok karşılaştığım bir durumdu. Google amcada bir konu hakkında araştırma yapardım. Araştırmış olduğum konuyu buldum zannedip tıklardım.  Karşınıza gelen sayfanın her yerinde reklam olduğunu ve konuyla alakalı bir içeriğin olmadığını görürdüm.

Sebebi ise eskiden web sitesi kurulu olan bir domainin google da indexli sayfaları bulunuyordur ve burdan hit alıyordur. 

Subdomain Nedir ? Nasıl Oluşturulur?

Subdomain Nedir ? Nasıl Oluşturulur?
Subdomain Nedir ? Na
sıl Oluşturulur?

Bir alan adının alt alan adları olup, aynı alan adına ait hosting paketinin izin verdiği sayıda  subdomain (alt alanadı) oluşturulabimektedir. Örnek verecek olursak www.hostingdomain.web.tr bir domain(alanadı) , “blog.hostingdomain.web.tr” da bunun bir alt alan adıdır.
Kendilerine ait kontrol panelleri yoktur ve ana domain yönetim panelinden kontrol edilirler ve ana alan adının uzantısı olarak görülürler.

Domain (Alan Adı) Nasıl Satın Alınır?

 

Domain (Alan Adı) Nasıl Satın Alınır?

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları internet sitemizin adı ve adresidir.

Nasıl Satın Alacağım?

Önceden alınmış milyonlarca alan adı olmasıyla beraber bir o kadar da satın alınmak için uygun durumda bulunan alan adları mevcuttur. Eğer domain almak istiyor ve bu işe çok para harcamak istemiyorsanız, uzun bir süre uygun alan adını bulmanız ve bunun için derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Alan Adı Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Alan Adı Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Alan Adı yönlendirme kısaca Domaini aldıktan sonra bu alan adının hosting aldığınız firmaya yönlendirilmesi diyebiliriz. Daha açıklayıcı olmak gerekirse Alan Adını almak tek başına yeterli olmaz sitenizi yayınlayamazsınız, mail falan kullanamazsınız. Alan adını almak sadece ismin rezerve edilmesidir.

Alan Adı (Domain) Seçimi Nasıl Olmalı?

Alan Adı (Domain) Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru alan adını seçmek sizin rakipleriniz karşısında bir adım önde olmanızı sağlar. Bu yüzden ister kişisel site olsun ister iş amaçlarımız hazırlayacağımız bir web sitesi olsun birkaç temel kuraldan bahsetmek isterim. İlk temel kural öncelikle dünya tarafından kabul edilen, üst seviye bir domain uzantısı olmalıdır. Bunun için en iyi örnek com uzantısıdır. Net ve org  uzantıları da yaygın olarak kullanılan diğer alan adı uzantılarıdır.

Domain (alan adı) nedir? Neden domain’e ihtiyaç duyulur?

Domain (alan adı) nedir? Neden domain’e  ihtiyaç duyulur?       

Domain  ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve hafızada kalması için sözcüklerle ifade edilmiş halidir. Mesela hostingdomain.web.tr alan adını adres çubuğuna yazdığınızda servis sağlayıcınız  bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara yönlendirir.